Kukurydza w żywieniu zwierząt. Jaki wpływ na mięso i produkty odzwierzęca mają te ziarna?

Kukurydza to chętnie stosowany dodatek paszowy, który doskonale nadaje się dla drobiu, trzody chlewnej i krów. Jest smaczna, pożywna, a największa jej zaleta, jest zawartość witamin, minerałów oraz białka roślinnego. Kukurydza polecana jest w szczególności dla kur niosek. Zawarty w ziarnach barwnik, wpływa na wygląd tuszki i jaj. Żółtko jest bardziej wybarwione, przez co zwiększa się jego cena.

Rodzaje kukurydzy dla zwierząt hodowlanych.

Dobór paszy ma bardzo duży wpływ na hodowle. Zastosowanie wartościowych dodatków, z pewnością przełoży się na zwiększenie zarobku, chociaż by poprzez zmniejszenie środków wydawanych na żywienie zwierząt. Kukurydza jest uniwersalną paszą, którą można zastosować do wielu gatunków. Bardzo ważne jest jednak to, aby odpowiednio dobrać ją pod względem wielkości. Dla trzody chlewnej oraz krów, doskonałą formą jest kukurydza w całości. Podczas żucia, wzmacniane są mięśnie żwacza, a u cieląt, zachodzi proces fermentacji w jelitach, co wpływa na zwiększenie flory bakteryjnej. Takie zwierzęta rzadziej chorują. Dla nieco mniejszych zwierząt, takich jak indyki i kury. zwłaszcza nioski, polecana jest kukurydza gnieciona. kurom łatwiej jest przyjmować pokarm, oraz zmniejsza się ryzyko zadławienia.

Jeśli szukasz dodatku paszowego dla krów mlecznych, kukurydza gnieciona również korzystnie wpłynie na zwierzę. Zwiększa laktację, co przekłada się na zwiększenie dochodów z hodowli.

Przechowywanie kukurydzy dla zwierząt.

Kukurydza jako jedna z nielicznych dodatków paszowych, jest podatna na zawilgocenie. Niewłaściwie przechowywana, może szybko się zepsuć, a nawet spowodować silne zatrucie pokarmowe u zwierząt. Aby uniknąć problemów, warto wiedzieć, w jaki sposób przechowywać te ziarno.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie kukurydzy w specjalnych silosach. Są one wyposażone w wentylację, dlatego łatwiej jest zachować odpowiednią wilgotność, zmniejszając prawdopodobieństwo zepsucia się kukurydzy. Drugim, nieco bardziej wymagającym sposobem na jej przechowywanie, jest magazyn. Jego powierzchnia powinna być płaska, a sam magazyn, powinien mieć możliwość łatwego wietrzenia. Ziarno należy przechowywać na płasko. Konieczne jest też regularne przemieszanie znajdujących się w magazynie ziaren w taki sposób, aby znajdujące się na ziemi ziarno, przełożyć na górę. W ten sposób zmniejszymy ryzyko zawilgocenia ziaren oraz zapleśnienia.

Kukurydza jest popularnym dodatkiem paszowym, dlatego sprzedawana jest pod różną postacią. Może być sprzedawana na kilogramy a nawet tony, w formie luzu lub specjalnych workach. Po transporcie, należy usunąć wszelakie opakowania, zwłaszcza te foliowe. Ma to wpływ nie tylko na utratę właściwości ziaren, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów.

W przypadku podania zwierzętom za dużej ilości paszy, należy usunąć niezjedzone resztki jak najszybciej, by nie doprowadzić do zatrucia a nawet śmierci zwierząt.